Młodzi o Sporcie 2015

Relacja z MOS 2015

Młodzi o Sporcie 2015 - "Bohaterowie drugiego planu: czyli kto pracuje na sukces sportowca?"

Na co dzień stoją z boku, za plecami zawodników pracują na ich sukcesy, doradzają, pomagają, zarządzają, kreują wizerunek, prowadzą negocjacje, rozmawiają ze sponsorami. Robią wszystko, aby profesjonalny sportowiec mógł w pełni skupić się na swojej karierze
i rozwoju. To właśnie oni - bohaterowie drugiego planu - byli gośćmi tegorocznej konferencji naukowej Koła Naukowego Managerów Sportu Uniwersytetu Jagiellońskiego - Młodzi o Sporcie. Podczas drugiej edycji wydarzenia, które miało miejsce na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ pojawili się trenerzy, statystycy, menedżerowie, specjaliści ds. marketingu i eksperci przygotowania mentalnego. Nie zabrakło konkursów, nagród i ciekawych dyskusji. Szansę do zaprezentowania się mieli także studenci. Na specjalnie zorganizowanej sesji posterowej przedstawiali wyniki swoich badań naukowych z zakresu zarządzania w sporcie.

Konferencja "Młodzi o sporcie: Bohaterowie drugiego planu, czyli kto pracuje na sukces sportowca" rozpoczęła się przemówieniem Kierownik Katedry Zarządzania w Turystyce UJ prof. dr hab. Małgorzaty Bednarczyk. Inauguracyjne wystąpienie należało do Bogdana Zająca, drugiego trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn, który poruszył temat współpracy na linii zawodnicy-sztab szkoleniowy.

Temat piłkarski kontynuował przedstawiciel agencji BMG Sport, Dawid Chylaszek omawiając profil pracy menedżera sportowego oparty głównie na przykładach
z piłki nożnej oraz skoków narciarskich.

Druga część wykładów poświęcona była głównie zagadnieniom marketingowym, dotyczącym kreowania wizerunku sportowców i drużyn. O social mediach i nowym marketingu w sporcie opowiedział Jakub Głogowski, Social Media Manager w agencji PR Expert oraz menedżer drużyny futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław.

Michał Pacuda, odpowiedzialny za PR w Polskiej Lidze Koszykówki, zdradził techniki stosowane są
w Tauron Basket Lidze oraz starał się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące studentów pytania dotyczące pracy w sporcie.

Kolejny panel rozpoczęła Joanna Sakowicz-Kostecka. Specjalistka od tenisa ziemnego opowiedziała o tym, kim trener-rodzic jest dla sportowca: przeszkodą czy może szansą.

Podczas kolejnego wystąpienia zgromadzeni na sali słuchacze mogli poczuć się nieco jak
w Matrixie. Kulisy pracy statystyka sportowego przybliżał gościom Jakub Krebok z Chemika Police. Przeczytanie kompilacji znaków przedstawiającej jedną akcję z meczu ligi żeńskiej, dla nawet dobrze zorientowanej w zasadach gry osoby, okazało się sporym wyzwaniem.

Na koniec kilka słów na temat psychologii w sporcie i jej roli w życiu zawodowych sportowców powiedziała Marzanna Herzig.

Martyna Ostrowska